Öğretmenliğe kimler başvuracak?

  • Ana Sayfa
  • Öğretmenliğe kimler başvuracak?
Öğretmenliğe kimler başvuracak?
MEB 10 bin öğretmen daha alacak. Adayların bazı şartları taşıması gerekiyor. İşte şartlar va başvuru koşulları.Abone ol

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) alacağı 10 bin öğretmen arasına girmek isteyen adaylar en fazla 20 okul tercihi yapabilecek. MEB, öğretmen alımına ilişkin 2007-1 Öğretmenlik İçin Başvuru ve Atama Kılavuzunu internet sitesinde yayımladı. Adaylar, MEB'in www.meb.gov.tr adresli internet sitesindeki elektronik formu doldurarak yarından itibaren 7 Şubata kadar başvuru yapabilecekler.

KİMLER BAŞVURABİLECEK
2006-2 atama döneminde öğretmenlik için başvurmuş olup KPSS10 puanı ya da hizmet süresi yetersizliği nedeniyle atanamamış olanların başvurularının geçerlilik süresi 31 Ocak 2007 tarihinde sona erecek. Bu adaylardan isteyenler gerekli koşulları taşımaları halinde yeniden başvurabilecekler. İngilizce Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği/Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliğine, Açıköğretim Fakültesi İngilizce Şğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği/Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği programını tamamlayanlar başvurabilecek. MEB'e bağlı resmi eğitim kurumlarında sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanlar, öğretmenlik için gerekli şartları taşımaları kaydıyla ilk atama kapsamında başvuru yapabilecekler. 2 veya 3 yıllık eğitim enstitüsü, eğitim yüksekokulu ve eğitim ön lisans mezunu olup öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olanlardan, açıktan atama biçimiyle tekrar öğretmenliğe dönmek isteyenlerin, ayrıldıkları alandan başvuruları kabul edilecek. Öğretmen lisesi ve ilköğretmen okulu mezunları açıktan atama biçimiyle$öğretme küçük ev aletleri nliğe başvuruda bulunamayacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında halen aday devlet memuru olarak görev yapanlar öğretmenlik için başvuramayacak. Açıktan atamayla öğretmenliğe atanmak isteyen adaylar, öğretmenlikten ayrıldığı alanda başvuru yapabilecek.

BAŞVURU KOŞULLARI
Adayların başvurularında, lisans düzeyinden mezun veya lisans düzeyindeki öğrenimlerinin son sınıfında mezun olabilecek durumdayken girmiş oldukları KPSS10 puanı esas alınacak. Başwuracak adaylarda aranan bazı koşullar şöyle: -İlk defa atanacaklarda, 2004, 2005 ve 2006 yıllarında yapılan kamu Personeli Seçme Sınavlarından birine girmiş ve KPSS10 puan türünden atanmak istediği alan için belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmak. -Sağlık durumunun Türkiye'nin her bölge ve iklim şartlarında öğretmenlik görevini yapmasına engel olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelendirmek. -İlk defa veya açıktan atama biçimiyle atandığı halde görevine başlamamış olanlarda, atandığı tarihten başvuruların son günü itibariyle en az bir yıllık bekleme süresini doldurmuş olmak. -657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinde yer alan şartları taşımak. -Devlet memurluğundan veya öğretmenlik0mesleğinden çıkarılmamış olmak (4455 ve 5525 sayılı kanun kapsamına girenlur hariç). -657 sayılı Devlet Mem].+Éõ Kanunu'nun 94. maddesine göre devlet memurluğundan çekilmiş ve çekilmiş sayılanlarda, aynı Kanunun 97. madtesinde belirtilen bekleme süresini son başvuru tarihi itibariyle doldurmuş olmak. -657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 92. maddesine göre devlet memurluğundan en fazla iki defa çekilmiş veya çekilmiş sayılmak. -657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 56. ve 57. maddelerine göre adaylık devresinde görevine son verilenlerde (sağlık nedenleri hariç) ilişkilerinin kesildiği tarihten itibaren bu atama dönemine ait son başvuru tarihine kadar en az 3 yıllık bekleme süresini doldurmuş olmak. -Kamu haklarından mahrum bulunmamak. -İlk defa öğretmenliğe atanacaklarfa başvuruların ilk günü itibariyle 40` yaşından gün almamış olmak. -Askerlik yükümlüsü olanlar elektronik başvuru formundaki seçeneklerden kgndilerine uygun olanı işaretleyebilecekler.

BAŞVURULAR
Başvurular, 01-07 Şubat 2007 tarihleri arasında internetteki elektronik başvuru formu doldurularak yapılacak. Bu formu dolduran adaylar başvuru bürolarından onaylatabilecekler. Adayların başvuru formları, 81 il milli eğitim müdürlüğü ile şu ilçelerin milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulacak başvuru bürolqrında kabul edilecek:

ADANA: Ceyhan, Kozan, Seyhan, Yüreğir. -ANKARA: Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle. -ANTALYA: Finike, Manavgat. -BURSA: İnegöl, Muótafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım. -ÇORUM: Alaca, İskilip, Osmancık, Sungurlu. -DENİZLİ: Acıpayam, Çal, Sarayköy, Tavas. -DİYARBAKIR: Ergani. -ERZURUM: Hınıs, Horasan, İspir, Oltu. -GAZİANTEP: Islahiye, Nizip, Şahinbey, Şehitkamil. -HATAY: İskenderun. -İSTANBUL: Bakırköy, Eminönü, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Şişli, Üsküdar. -İZMİR: Bornova, Buca, Karşıyaka, Konak. jZMQ5=9Ué Cide, İnebolu, Taşköprü, Tosya. -KOCAELİ: Gebze, Gölcük, Kandıra, Körfez. -KONYA: Akşehir, Beyşehir, Ereğli. -MANİSA: Akhisar, Demirci, Salihli, Turgutlu. -MUĞLA: Fethiye, Milas. -SİVAS: Gürün, Kangal, Şarkışla, Suşehri, Yıldızeli. -ZONGULDAK: Devrek, Karadeniz Ereğlisi. -20 TERCİH- Adaylar, elektronik başvuru formuna yansıtılacak eğitim kurumları arasından aynı ya da farklı illerden en fazla 20 okulu tercih edebilecekler. Raşvuruda bulunanlar, ''Kadrolu öğretmenliğe atanamadığım taktirde sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilmek istiyorum'' seçeneğini de işaretleyebilecekler.

FORMASYON BELGELERİ
MEB veya MEB ile YÖK işbirliğiyle düzenlenen şu pedagojik formasyon belgeleri geçerli sayılacak: -21 kredilik Pedagojik Formasyon Belgesi (1993-1994 öğretim yılı ve daha önce düzenlenmiş 18 ve üstü kredilik belgeler dahil) -31 kredilik İngilizce Öğretmenliği Sertifikası, $ -33 kredilik İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Sertifikası, -Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Diploması veya geçici mezuniyet belgesi. Bu belgeler, eğitim fakültesi mezunlarından, özel ve resmi okullarda öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olanlardan ve üniversitelerde en az 2 yıl süreyle öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, uzman vm araştırma görevlisi olarak çalışmış olanlardan istenmeyecek. Bunların dışındaki adayların, eğer söz konusu belgelere sahip değillerse, KPSSP10 puan türünden en az 75 almış olmaları gerekiyor. Bu durumdaki adayların ayrıca atanacakları alan için istenen taban puan koşulunu da sağlamaları gerekli. Atama sonuçları 10 Şubatta ilan edilecek. Atanan öğretmenlur, 12 Şubattan itibaren göreve başlayacak.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI