IMF İngiltere için alarm verdi

IMF İngiltere için alarm verdi
Londra'da bulunan IMF Başkanı Christine Lagarde, IMF'nin İngiliz ekonomisiyle ilgili tavsiyelerini içeren raporunu açıkladı.Abone ol

Uluslararası Para Fonu (IMF) İngiltere'ye, ekonomik büyümesini hızlandırmak için faiz oranlarını düşürme ve mali piyasaları rahatlatma tavsiyesinde bulundu.

Avronun geleceğiyle ilgili belirsizliğin, İngiliz ekonomisinin iyileşm karin estetigi fiyatlari esinin önündeki en büyük engel olduğuna dikkati çeken IMF, "İngiltere'nin bütçesiyle ve mali risklerin azaltılmasıyla ilgili önemli ilerlemeler kaydettiğini" bildirdi.

Ancak Lagarde, İngiliz ekonomisindeki büyüme hızının yavaş, işsizlik oranının ise çok yüksek olduğunu belirterek, İngiliz hükümetine ekonominin büyümesinin hızlandırılması için önlemleri artırma tavsiyesinde bulundu.

IMF Başkanı ayrıca, İngiltere'deki mali piyasaların rahatlamasına ihtiyaç olduğunu ifade etti. IMF, gelecek yıl için İngiltere'nin ekonomik büyümesini yüzde 2 olarak tahmin etmişti.

İngiltere Merkez Bankası ise resesyonda olan İngiliz ekonomisiyle ilgili bu yılki büyüme tahminini yüzde 0,8 olarak açıklamıştı. İngiliz ekonomisi geçen yıl yüzde 0,5 büyümüştü. Ülkedeki mevcut işsizlik oranı ise 2 milyon 630 bin kişi ile yüzde 8,2.

IMF'nin bugünkü uyarısı, ülkedeki enflasyon oranının son iki yılın en düşük seviyesine indiğinin açıklanmasıyla aynı güne denk geldi. Ulusal İstatistik Kurumu (ONS) bugün, İngiltere'deki enflasyon oranının geçen ay, yüzde 3,5'ten, yüzde 3'e düştüğünü açıkladı.Kategori : EKONOMİ