Gıda skandalı git gide büyüyor

  • Ana Sayfa
  • Gıda skandalı git gide büyüyor
Gıda skandalı git gide büyüyor
Bazı ünlü marketlerin sattığı sebze ve meyvede kanser yapan kalıntılar bulunması, Tarım Bakanlığı'nı ayağa kaldırdı.Abone ol

Geçtiğimiz hafta bir televizyon programı, değişik semt pazarları ve bazı tanınmış marketlerden aldığı sebze ve meyveleri analiz ettirerek büyük bir skandalı ortaya çıkarmıştı.

Çok ünlü bazı marketlerden alınan 20 numune sebze-meyve, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından referans kabul מעקף קיבה edilen TÜRKLAB laboratuarında analiz ettirildi. Analiz sonucunda sebze ve meyve numunelerinin çoğunda yüksek miktarda kanser ojen kalıntılar tespit edildi. Semt pazarından ve bazı marketlerden alınan numunelerde ürünün içine kadar işlemiş, yıkama ile geçmesi mümkün olmayan yüksek miktarda kanserojen zirai ilaç kalıntıları bulundu.

NUMUNELER ALINDI

Konu Türkiye'nin gündemine oturdu. Zehirli ürün satan yerlerin arasında çok bilinen marketlerin de olması skandalı büyüttü. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı skandala el koydu. Gıda denetçileri tarafından pazar ve büyük marketlerde satılan sebze ve meyvelerden numuneler alınarak analize gönderildi. Kalıntıların hem sağlığa hem de ekonomiye büyük zarar verdiğini söyledi.

ÇOK CİDDİ HASTALIK YAPIYOR

Uzmanlara göre, bilinçsizce ya da daha fazla ürün elde etmek için kullanılan zirai ilaçlar sebze ve meyveler tarafından depolanıyor. Oradan da sofralarımıza kadar geliyor. Zirai ilaç kalıntılı sebze ve meyvelerin tüketilmesi, başta kanser olmak üzere, erken doğum, gıda zehirlenmesi gibi birçok ciddi hastalığın da temelini oluşturuyor. Ayrıca kanserojen kalıntılı sebze ve meyvelerin emzikli anneler tarafından tüketilmesi de, zehirli kalıntıların anne sütü vasıtasıyla bebeklere geçmesine neden oluyor.Kategori : SAĞLIK